Bemowo: szczepienia na COVID. Wszystko o szczepieniu

Sytuacja związana ze szczepieniami na COVID-19 jest dynamiczna. Od niedawna do szczepień włączone zostały młodsze roczniki. Zwiększa się także liczba punktów szczepień. Gdzie można zaszczepić się na Bemowie? Jak i kiedy zarejestrować się na badanie? Zebraliśmy dla was wszystkie informacje.

Kto i kiedy może się zaszczepić przeciw COVID?

Narodowy Program Szczepień został zmieniony – z etapowego na populacyjny. Co oznacza to w praktyce? Poszczególne grupy wskazań i grupy wiekowe nie będą już brane pod uwagę, a szczepić się będą mogli wszyscy – zgodnie z ogłaszanymi kolejno rocznikami. Obecnie na szczepienie mogą rejestrować się urodzeni w latach 60. Od 20 kwietnia będzie to rocznik 1970. Zapisy są obecnie ogłoszone do rocznika 1973.
Według ustawy, przyjętej przez Sejm 30 marca, kwalifikacja do szczepienia zostanie uproszczona – pacjent samodzielnie wypełnia kwestionariusz i w przypadku braku informacji o przeciwskazaniach – automatycznie jest kwalifikowany do szczepienia. Szczepić będą już nie tylko lekarze i pielęgniarki, ale również diagności laboratoryjni, farmaceuci, fizjoterapeuci i studenci ostatniego roku studiów medycznych. Do końca czerwca 2021 roku zaplanowano zaszczepienie 14 milionów Polaków.

Jak zapisać się na szczepienie? Gdzie można zaszczepić się na Bemowie?

Każda osoba przed szczepieniem zobowiązana jest do wypełnienia ankiety, której wzór znajdziecie pod tym linkiem. Badanie lekarskie nie będzie konieczne przed szczepieniem, jeśli odpowiedzi w formularzu nie będą budziły wątpliwości osoby kwalifikującej do szczepienia. Ankieta została zmodyfikowana pod wpływem wątpliwości dotyczących szczepionki AstraZeneca i by zwrócić uwagę kwalifikujących na ewentualnie ryzyko u pacjentów.
W przypadku, gdy niedawno przeszliście infekcję COVID-19 – e-skierowanie na szczepienie zostanie wystawione w późniejszym terminie, czyli po 3 miesiącach od uzyskania pozytywnego wyniku testu na koronawirusa. Nie możecie się zaszczepić po przebytej chorobie wcześniej niż przed upływem 3 miesięcy.

Osoby w wieku 40-59 lat będą mogły zapisać się na szczepienie w jeden z wybranych sposobów:

1. Dzwoniąc do wybranego punktu szczepień.

Obecnie na Bemowie dostępnych jest kilka  punktów:

SZPZLO Warszawa Bemowo-Włochy
Nocna pomoc lekarska (Ambulatorium ogólne)
ul. Czumy 1
tel. 22 1637091
godz. 8.00-18.00

SZPZLO Warszawa Bemowo-Włochy
Przychodnia Rejonowa
ul. Wrocławska 19
tel. 22 1637091
godz. 8:00-18:00

LUX MED, Centrum Medyczne Medycyna Rodzinna
ul. Wrocławska 7A
tel. 22 6622888

SZPZLO Warszawa Bemowo-Włochy
Przychodnia Rejonowa
ul. Powstańców Śląskich 19
tel. 22 1637091
godz. 8:00-18:00

Przychodnia Lekarska Wojskowej Akademii Technicznej
Poradnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej
ul. Kartezjusza 2
tel. 22 4193204

Centrum Leczniczo-Rehabilitacyjne i Medycyny Pracy ATTIS
Poradnia lekarza POZ
ul. Górczewska 89
tel. 22 3211211

Przychodnia Zdrowa Rodzina
ul. Gen. Tadeusza Pełczyńskiego 22J/U5
tel. 22 6646920

Przychodnia Rodzinna dr Zdziebłowskiej
ul. Rozłogi 18, lok. 4
tel. 570 411 150 lub 570 611 150

2. Przez bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień: 989

3. Poprzez SMSa na numer 664 908 556 o treści: SzczepimySie

4. Poprzez e-rejestrację* na stronie internetowej.


*Do tej rejestracji potrzebny jest profil zaufany, e-dowód lub przez konto w bankach PKO BP, Pekao SA albo bankach spółdzielczych.

Nowelizacja Narodowego Programu Szczepień zakłada, że punktów, w których wykonywane będą szczepienia będzie powstawać więcej. Będą to punkty w szpitalach tymczasowych, organizowane przez samorządy punkty szczepień masowych, dla zmotoryzowanych typu „drive thru”, w aptekach i zakładach pracy (powyżej 500 pracowników).

Jakimi szczepionkami szczepi się w Polsce? Czy można wybrać szczepionkę przeciw COVID?

Obecnie w Polsce szczepi się przeciwko COVID-19 trzema szczepionkami: Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca. Jeszcze w kwietniu do Polski mają dotrzeć preparaty Johnson & Johnson. Od pozostałych różni je to, że podaje się tylko jedną dawkę szczepionki.

Nie ma możliwości wyboru preparatu do szczepienia.  O ewentualnej zmianie preparatu może zadecydować tylko lekarz.

Szczepionki Pfizer, Moderna oraz Johnson & Johnson są preparatami genetycznymi. Oznacza to, że w szczepionce używa się materiału genetycznego mRNA wirusa COVID. Ten fragment daje organizmowi informację, na co ma wytworzyć odporność.

AstraZeneca to szczepionka wektorowa. Jej działanie polega na wywołaniu odpowiedzi autoimmunologicznej organizmu na nieaktywną cząstkę innego wirusa niż Sars-COV-2, adenowirusa.

Szczepionki różnią się od siebie skutecznością – dla Pfizera i Moderny to 90 proc., dla AstraZeneca – 76-82 proc., dla Johnson & Johnson to 70 proc. Jak podkreślają specjaliści – wirusolodzy i lekarze, są to wysokie wyniki skuteczności.