Bemowo – Dwa Jelonki zapraszają sąsiadów do wspólnego działania

Pierwsze Miejsce Aktywności Lokalnej powstało na Bemowie. Nosi nazwę “Dwa Jelonki” i mieści się przy ul. Powstańców Śląskich 44. Oferta ma być tworzona przez mieszkańców i dla mieszkańców, a ponadto ma być zupełnie darmowa!

Klub „Dwa Jelonki” rozpoczął swoje funkcjonowanie  4 czerwca 2017 r. Jest to rodzaj miejsca aktywności lokalnej tworzony przez samych mieszkańców naszej dzielnicy. Coś czego do tej pory mogliśmy tylko pozazdrościć np. Woli – (3 tego typu miejsca), Bielanom – (2 takie miejsca), czy Białołęce (Trzy Pokoje z Kuchnią).

Miejsce Aktywności Lokalnej (MAL) to przestrzeń gdzie “lokalsi” tacy jak my, nasi bliżsi i dalsi sąsiedzi, gromadzą się, aby aktywnie spędzać czas. Może to być nauka gry na jakimś instrumencie, poznawanie języków obcych, rękodzieło, etc. jednak nie ma konieczności wynajmowania sal od szkół czy innych placówek tego typu. Miejsce ma działać na zasadzie – masz pomysł, pomożemy ci go zrealizować. Masz jakiś talent, zdolność, którymi chcesz się podzielić – zorganizuj warsztaty, na których nieodpłatnie przekażesz innym swoją wiedzę.

Pomysł zainicjowali mieszkańcy już w 2015 roku. Projekt był pilotowany przez Bemowskie Centrum Kultury. W 2016 trwały ustalenia z urzędem dzielnicy. W 2017 “Dwa Jelonki”  chciały pozyskać środki na funkcjonowanie z Budżetu Partycypacyjnego. Jednak mimo początkowo pozytywnie zweryfikowanego projektu – przegrały w głosowaniu.  

Oferta MAL jest wyjątkowa i różni się od tego, co proponują kluby należące do spółdzielni: przede wszystkim ze względu na niedopłatność i możliwość współtworzenia programu, spotkań i zajęć przez wszystkich mieszkańców.

zdj. Facebook Dwa Jelonki