Bon turystyczny 500 plus – najważniejsze informacje

Kiedy zostanie wypłacony bon turystyczny? To pytanie stawia wiele polskich rodzin, planujących wyjazd lub skorzystanie z atrakcji turystycznych podczas tegorocznych wakacji. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie aktualnych informacji na temat bonu.

Z powodu obostrzeń związanych z wybuchem pandemii COVID-19 krajowe firmy i organizacje turystyczne mocno dotknął kryzys. Dlatego z myślą o nich, a także dla wsparcia rodzin, które nie zawsze mogą pozwolić sobie na atrakcyjniejszą formę wypoczynku, powstał pomysł bonu turystycznego.

Bon turystyczny – kto może zostać beneficjentem?

Od samego początku projekt wzbudzał wiele emocji i przyjmował różne formy. Jeszcze kilka miesięcy temu wicepremier Jadwiga Emilewicz zapowiadała, że voucher turystyczny, o wartości 1000 zł, otrzymają osoby zatrudnione na umowę o pracę, które nie przekraczają przeciętnego wynagrodzenia.

Od kilku tygodni mowa jest jednak o zawężeniu liczby odbiorców. Voucher turystyczny w wysokości 500 zł uzyskać mogą rodzice dziecka do 18. roku życia (jednorazowy bon udzielany na każde dziecko). Jedno dodatkowe świadczenie w postaci uzupełnienia bonu o tej samej wartości przysługuje dzieciom z orzeczeniem o niepełnosprawności (łącznie z bonem podstawowym będzie to świadczenie w wysokości 1000 zł).

Warto nadmienić, że 15 lipca Sejm przyjął poprawkę, aby świadczeniem objąć też dzieci rodziców, którzy pracują za granicą i tam pobierają zasiłki. Odrzucono postulat, by świadczeniem objąć emerytów i rencistów.

Zatem – do kiedy poczekamy na bon turystyczny? Podczas wieczoru wyborczego po II turze głosowania na prezydenta wicepremier Jadwiga Emilewicz wypowiedziała się następująco:

„Mogę z całą pewnością powiedzieć, że systemy informatyczne Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz systemy Polskiej Organizacji Turystycznej są gotowe do tego, aby 26 lipca wypłacić pierwsze świadczenia”.

Ustawa 18 lipca została podpisana przez prezydenta.

Czym jest bon turystyczny i jak go otrzymać?

Bon turystyczny 500 plus będzie miał formę elektronicznego vouchera, który będzie ważny do końca marca 2022 r. i będzie można wykorzystać go w Polsce. Voucher będzie przysługiwał niezależnie od osiąganych dochodów. Uwaga! Bonem opłacimy tylko usługi realizowane na rzecz dziecka, nie całej rodziny.

Co opłacimy za pomocą bonu?

  • usługi hotelarskie (np. pobyt w pensjonacie, hotelu, w gospodarstwie agroturystycznym)
  • pobyt na koloniach, obozach
  • imprezy turystyczne, które realizuje przedsiębiorca turystyczny bądź organizacja pożytku publicznego na terenie Polski.

Polska Organizacja Turystyczna przygotowuje katalog bazy turystycznej, która ułatwi znalezienie miejsca, gdzie można wykorzystać voucher. Co ważne, bonem będzie można płacić wielokrotnie, aż do wyczerpania limitu.

W jaki sposób otrzymać bon turystyczny? Nie jest potrzebne składanie dodatkowego wniosku, wystarczy jego aktywacja. Bon będzie generowany w systemie teleinformatycznym ZUS. Aby go aktywować, osoba uprawniona w PUE ZUS musi zalogować się w systemie. Następnie powinna potwierdzić poprawność danych lub dokonać aktualizacji danych dotyczących adresu e-mail i numeru telefonu. Vouchery będą udostępnione za pomocą wiadomości tekstowej przesłanej na numer telefonu albo adres poczty elektronicznej.

Sezon wakacyjny w czasie pandemii – dokąd udają się mieszkańcy Bemowa?

Branżę turystyczną nie zaskoczyło w dobie pandemii rosnące zainteresowanie ofertą domków letniskowych w kraju. Polacy szukają miejsca na łonie natury, które pozwoli odpocząć i zmienić otoczenie po tygodniach obostrzeń, ale też – zachować dystans.

Zapytaliśmy pracowników biura Świat Podróży, jakie kierunki urlopów cieszą się popularnością wśród mieszkańców Bemowa. W dobie pandemii są to przede wszystkim kraje, które są otwarte na przyjęcie turystów: Grecja czy Bułgaria, ale także Wyspy Kanaryjskie. W cenie zbliżonej do stawek przyjętych w popularnych kurortach w Polsce klienci często otrzymują wyższy standard. Nie do pogardzenia jest również fakt, że w tym roku na zagranicznych plażach wyraźnie zmniejszyła się liczba turystów.

Poza kierunkami zagranicznymi dostrzegalna jest coraz większa popularność pobytów nad Bałtykiem, w mniejszym zaś stopniu – w górach czy na Mazurach.

Zdj. pixabay.com