Sushi idealne na lato! Jak je jeść? Jakie są rodzaje sushi?

Sushi to idealna potrawa na lato! Jak jeść je prawidłowo? Jakie są rodzaje sushi? Skąd się wzięło i jaką ma historię? Przeczytaj w naszym artykule!
Lubisz sushi? A może nigdy go jeszcze nie jadłeś? Dziwi Cię fenomen jedzenia glonów i surowej ryby? Przekonaj się, że sushi to wyjątkowe danie, a w dodatku idealne na lato. O historii tej potrawy i jej rodzajach opowie Tomasz Bojanowicz, ekspert z restauracji TenSushi.

 

Sushi – skąd się wzięło?

 

Dla wielu osób historia sushi może być sporym zaskoczeniem, pierwszy raz słyszano o nim w VII w. n.e. i wyglądało zupełnie inaczej niż w dzisiejszych czasach.

Sushi to jedno z najpopularniejszych dań na świecie. Mimo że uważa się je za danie japońskie, tak naprawdę powstało gdzieś w południowej części Azji i nie miało wiele wspólnego z tym, które możemy zamówić w restauracjach w dzisiejszych czasach. Pierwszym sushi była sfermentowana ryba owinięta ryżem – tak przechowywana nadawała się do zjedzenia nawet przez rok. Odrzucano ryż i jedzono samą rybę – to było pierwsze sushi, które nazwano nare-zushi.

Gdy poznano ocet ryżowy, zaczęto pomijać proces fermentacji, który był bardzo długi. Za twórcę współczesnego sushi uważa się Hanaya Yohei, który formował ręcznie bloczek ryżu zmieszanego z octem – to połączenie dawało charakterystyczny zapach, przypominający sfermentowaną rybę. Na bloczku układano kawałek ryby. Tak powstało pierwsze nigiri-sushi. Ryba jednak wciąż nie była zupełnie surowa – zazwyczaj była marynowana w sosie sojowym lub gotowana. Dopiero w XX wieku, wraz z pojawieniem się lodówek, do słynnej japońskiej potrawy zaczęto dodawać surowe mięso ryb.

Sushi wydaje się być idealną potrawą na lato. Dlaczego? Przede wszystkim – jada się je na zimno. Jest orzeźwiające, za sprawą dodatków, takich jak tykwa, awokado, zielony ogórek, a zwłaszcza ostrego, zielonego chrzanu wasabi. Trzeba tylko pamiętać, żeby jeść jedynie świeżo przyrządzone rolki, a jeśli zamawiamy zestawy na kolację lub wieczorne przyjęcie – trzymać je w lodówce.

 

Rodzaje sushi

 

W dzisiejszych czasach wybór sushi jest bardzo duży. Różni je sposób przygotowania i ilość składników, które się w nich znajdują. Oto podstawowe rodzaje sushi, które powinno się znać:

HOSOMAKI-SUSHI – cienkie rolki z niewielką ilością ryżu i jednym składnikiem (surową rybą lub warzywami) zawijane w wodorosty.

MAKI-SUSHI – rolki z ryżem i najczęściej 3 różnymi składnikami, zawijane w arkusz z wodorostów. Najbardziej rozpoznawalny i najpopularniejszy rodzaj sushi.

URAMAKI-SUSHI
– odwrócone maki-sushi – składniki owinięte są w wodorosty, które otacza ryż (zdj. poniżej, obok nich – hosomaki-sushi).

rodzaje sushi Uramaki i hosomaki

CALIFORNIA-ROLL – przygotowywane jak uramaki-sushi, dodatkowo otoczone plastrem ryby lub innych składników (zdj. poniżej).

California roll sushi

FUTOMAKI-SUSHI – grube rolki połączone z wieloma składnikami (od 3 do 5) o różnych smakach. Podawane zawsze po 3 lub 6 sztuk (na zdj. poniżej).

TEN_SUSHI-FUTOMAKI_HOSOMAKI

GUNKANMAKI-SUSHI – niewielka spłaszczona kulka ryżu owinięta paskiem wodorostów. Na górze pozostawia się miejsce na wypełnienie dodatkowymi składnikami. Najczęściej jest to kawior lub warzywa pokrojone w cienkie plasterki.

OYAKOMAKI-SUSHI – podobny rodzaj do gunkanmaki, zamiast wodorostów rolka owinięta jest w kawałek surowej ryby.

NIGIRI-SUSHI – uformowany ręcznie bloczek ryżu przykryty najczęściej plastrem surowej ryby, owocami morza lub warzywami. Do dziś jest to jeden z najpopularniejszych rodzajów sushi w Japonii (na zdj. poniżej, obok uramaki-sushi).

Uramaki nigiri sushi Bemowo24.pl

TEMAKI-SUSHI – sushi zwinięte w rożki.

SASHIMI-SUSHI – podobne do maki-sushi, ale bez ryżu. Idealny wybór dla osób, które uwielbiają surową rybę.

Sushi, mimo że jest potrawą tradycyjną, ulega przemianom pod wpływem najnowszych trendów. Interesującym przykładem są modne w ostatnim czasie tzw. handrolls, które powstały na fali popularności street foodu. Na pomysł, aby japoński przysmak podawać w postaci niepociętej rolki, którą po prostu bierzemy do ręki i jemy, podobno wpadli Australijczycy. Został od jednak szybko zaszczepiony na polski grunt.

Jakie ryby znajdziecie w sushi?

 

Do przyrządzenia sushi możemy wykorzystać bardzo wiele rodzajów ryb. Najpopularniejsze z nich i najczęściej spotykane w polskich restauracjach to:

ŁOSOŚ – zdecydowanie najbardziej znana ryba dodawana do sushi. Ma różowy kolor i delikatny smak. Do sushi dodawany jest tylko łosoś oceaniczny.

TUŃCZYK – jest równie często dodawany do sushi, co łosoś. Ma krwistoczerwony kolor, a konsystencją przypomina mięso, np. świeżą polędwicę wołową. Świeży tuńczyk ma neutralny zapach i smak.

MAKRELA – ma charakterystyczny zapach i smak, aby to zniwelować, zazwyczaj moczy się jej mięso w occie lub soku z cytryny. Kawałki sushi z makrelą zjadajcie na końcu, żeby smak tej ryby nie zdominował innych.

RYBA MAŚLANA – tłusta ryba o neutralnym smaku, która wyglądem i konsystencją nieco przypomina słoninę.

WĘGORZ – nigdy nie może być podany surowy, bo jego krew jest trująca! Najczęściej w sushi wykorzystuje się zgrillowane mięso – wtedy staje się ono puszyste.

 

Jak jeść sushi?

 

Poznaliśmy historię sushi oraz jego podstawowe rodzaje, teraz czas dowiedzieć się, jak powinno się je jeść i jakich błędów unikać:

  • Mocząc sushi w sosie sojowym, pamiętaj o moczeniu ryby, nie ryżu!

  • Przegryzając imbirem marynowanym. Służy on do oczyszczania kubków smakowych pomiędzy różnymi rodzajami sushi, dzięki temu możesz się delektować różnymi odcieniami smaków.

  • Wszystkie rodzaje sushi, z wyjątkiem sashimi-sushi, można jeść rękami. To dobra informacja dla tych, którzy nie radzą sobie z pałeczkami 🙂

  • Dzieląc się z kimś sushi ze swojego talerza przy pomocy pałeczek, należy pamiętać, że w Japonii taki gest kojarzony jest z pogrzebem. W jego trakcie rodzina podaje sobie symbolicznie „kości zmarłego” właśnie pałeczkami.

Smacznego! Itadakimasu! 🙂

 

Regulamin konkursu Facebook Bemowo24PL