Nowe inwestycje na Bemowie – ambitny plan dzielnicy na lata 2016–2019

Dzięki dodatkowym środkom przekazanym ze stołecznego Ratusza możliwe będą nowe inwestycje na Bemowie. Powstaną nowe ulice, zespół szkolno-przedszkolny, rozbudowany zostanie również ważny dla dzielnicy ośrodek zdrowia.

 

Władze Bemowa, dzięki przekazanej przez Radę Miasta Warszawy dodatkowej puli środków w wysokości aż 40 milionów złotych, zatwierdziły plan nowych inwestycji na terenie dzielnicy. Na liście znajdują się dwie nowe ulice – Sosnowiecka i Rodła, na odcinku od ulicy Piastów Śląskich, a także planowana od dłuższego czasu rozbudowa funkcjonującej już przy ulicy Powstańców Śląskich 17 Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 20. Koszt tych dwóch budów to ponad 2 miliony złotych.

 

Kolejną, bardzo oczekiwaną inwestycją ma być zespół szkół i przedszkoli na bemowskim Chrzanowie, przy ulicy Szeligowskiej. Na działce odkupionej przez dzielnicę od prywatnych właścicieli powstanie placówka, do której uczęszczać będą dzieci i młodzież z nowych osiedli na Chrzanowie, a także położonych bliżej trasy S8 osiedli przy ulicach Narwik, Kocjana, a także Dywizjonu 303.

 

Sama lokalizacja nowego zespołu szkół stanowiła punkt sporny między nowymi i poprzednimi władzami Bemowa. Jak twierdzi były burmistrz, Krzysztof Zygrzak, tak duży ośrodek szkolny w tym miejscu nie jest jeszcze potrzebny, a środki przeznaczone na odkup gruntu mogłyby być teraz spożytkowane w bardziej racjonalny sposób i na pilniejsze cele. Jako miejsce optymalne do wybudowania inwestycji Zygrzak wskazywał będącą już własnością Bemowa działkę przy ulicy Lazurowej. Burmistrz Lipiński ripostuje, że nie ma nic złego w zakupie gruntu już teraz, zaś teren blisko węzła trasy S8 przy Lazurowej jest dla tego celu za mały, biorąc pod uwagę rosnące z każdym rokiem zapotrzebowanie na miejsca szkolne i przedszkolne.

 

Projekt nowej placówki ma powstać jeszcze w tym roku, zaś zakończenie budowy planowane jest na rok 2019.

 

Dodatkowe środki, które zasilą fundusz inwestycyjny dzielnicy, pochodzić mają z puli 400 milionów złotych, których przekazanie dzielnicom ogłosiła przed miesiącem prezydent miasta, Hanna Gronkiewicz-Waltz. Pieniądze pochodzą z większych dotacji unijnych oraz większych niż pierwotnie planowane oszczędności Ratusza.

 

Autor: Paweł Ambroziak

Zdj. Bemowo.waw.pl