Spis powszechny na Bemowie. Uważaj na fałszywych rachmistrzów spisowych!

W tym roku, z powodu pandemii i zagrożenia Covid-19, spis powszechny odbędzie się, ale w nieco innej formie niż dotychczas. Sprawdź, na co uważać, jeśli do drzwi zapuka rachmistrz spisowy.

Narodowy Spis Powszechny ludności i mieszkań jest obowiązkowy, ale w tym roku ma inną formę – obowiązkową formą jest spis przez Internet. Metoda uzupełniająca to spis telefoniczny, przez specjalną infolinię spisową. Ale może się zdarzyć, że do drzwi zapuka rachmistrz spisowy. Policja z Bemowa zwraca uwagę – nie daj się oszukać! Niestety, taka okazja również czyni złodziei i wszelkiej maści oszustów.

Spis powszechny – na co uważać?

Rachmistrz spisowy NIE MA PRAWA:

– żądać dowodu osobistego ani pytać o jego numer,

– żądać wejścia do mieszkania,

– powoływać się na ankietę w spisie zadając pytania o zarobki, zgromadzone oszczędności – w ankiecie nie ma takich pytań,

– pytań o nazwę banków, w których przechowujesz pieniądze.

Tożsamość rachmistrza można sprawdzić na infolinii spisowej 22 27 999 99.

Jeśli masz podejrzenia co do zachowań osoby, przedstawiającej się jako rachmistrz spisowy, dzwoń na policję pod numer 112 lub do swojego dzielnicowego – numery znajdziesz na stronie Policji bemowskiej.

Wszystkie pytania Narodowego Spisu Powszechnego znajdziesz na stronie: https://spis.gov.pl/lista-pytan-w-nsp-2021/.

Osoby, które nie mają komputera i/lub Internetu, mogą spisać się w wyznaczonych do tego punktach – taki punkt jest dostępny w Urzędzie Gminy Bemowo.

zdj. Pexels