Bemowo przygotowuje się do Świąt

Witryny bemowskich sklepów są świątecznie przystrojone, choinki czekają na nowych właścicieli. Czy upiekliście już pierniki? Prezenty popakowane? Zatem warto przejrzeć naszą listę tradycji świątecznych i sprawdzić, czy o niczym nie zapomnieliście.

 

Wedle tradycji świątecznej na stole wigilijnym należy postawić nieparzystą liczbę potraw, co powinno zapewnić powodzenie w pracy lub urodzaj w następnym roku. Możliwe jest również zaserwowanie dwunastu dań, czyli tylu, ilu było apostołów. Każdy z domowników powinien spróbować każdej potrawy. Należy pamiętać również o pozostawieniu dodatkowego nakrycia dla niespodziewanego gościa lub bliskiej, nieobecnej osoby. Przypomina nam to o tym, że święta to dzień, gdy nikt nie powinien być sam oraz czas dzielenia się z innymi tym, co mamy.

 

Po modlitwie, czytaniu Pisma Świętego oraz wzajemnym składaniu życzeń następuje najważniejszy tego wieczoru moment – dzielenie się opłatkiem. Jest to też moment pojednania i porzucenia waśni. Mający wielowiekową tradycję, choć dziś już nieco zapomniany, jest też zwyczaj dzielenia się ze zwierzętami specjalnym, kolorowym opłatkiem, który miał je strzec przed urokiem, złymi spojrzeniami i wilkami. Dzięki niemu mogły one również przemówić ludzkim głosem (chyba każde dziecko ma nadzieję, że w Święta usłyszy swojego ulubieńca!).
A czy wy również dzielicie się opłatkiem z domowymi pupilami albo czy przygotowujecie dla nich jakieś upominki? Jeśli chcielibyście wesprzeć świątecznie też bezdomne zwierzęta, przypominamy o trwającej do 22 grudnia zbiórce na schroniska.

Karp – tradycyjne danie wigilijne

Wiele osób nie potrafi wyobrazić sobie wigilijnego stołu bez dań z karpia – smażonego, podawanego w galarecie, po żydowsku… Choć panuje przekonanie, że serwowanie karpia ma w Polsce wielowiekową tradycję, w rzeczywistości pojawiło się jako zwyczaj dopiero w latach 50. XX wieku w obliczu trudności zaopatrzeniowych w powojennym państwie. Autorem hasła „Karp na każdym wigilijnym polskim stole” był ówczesny minister przemysłu Hilary Minc, który serwowanie tejże ryby polecał z uwagi na jej cenę i łatwość w hodowli. I tak, karp stał się nieodłącznym punktem wigilijnego menu. Gdy będziecie wybierać okaz na swój stół, zwróćcie uwagę na warunki, w jakich on przebywa. Zbiornik z rybami powinien mieć system napowietrzania, czystą wodę, nie powinno w nim pływać zbyt wiele okazów. Od kilku lat prowadzona jest kampania Klubu Gaja, który domaga się humanitarnego traktowania ryb i walczy z praktykami przetrzymywania karpi w zatłoczonych pojemnikach, bez dostępu do powietrza. Zwróćmy zatem uwagę na to, u kogo się zaopatrujemy. Wspierając sprzedawców, którym nie jest obojętny dobrostan karpi, przyczyniamy się do zmian na lepsze!

Kolędy, pasterka i szopki – wspólne świętowanie Bożego Narodzenia

Tradycyjna kolacja wigilijna nie może się obyć bez śpiewania kolęd. Nie trzeba mieć głosu Marii Callas, by tego dnia swoim śpiewem wzruszyć domowników. „Lulajże Jezuniu”, „Wśród nocnej ciszy” czy „Bóg się rodzi”, to jedne z najstarszych – bo powstałych w XVI i XVII w. – polskich kolęd, których słowa znają wszyscy. Opisują radość i nadzieję wiążącą się z narodzinami Jezusa Chrystusa.
Niech was też nie zaskoczy wizyta kolędników! Ta tradycja świąteczna znów powraca, więc mogą zapukać do drzwi także na którymś z bemowskich osiedli!

 

Przed północą czas już opuścić domostwo i udać się na tradycyjną Pasterkę, uroczystą mszę upamiętniającą przybycie pasterzy do Betlejem.

 

Szkoda byłoby jednak spędzać świąteczne dni jedynie za stołem. W te wyjątkowe dni, szczególnie przy sprzyjającej aurze, wiele rodzin wybiera się na spacer, podczas którego chętnie odwiedza szopki. Warto taką trasę rozpocząć od bemowskich kościołów, ale jeśli macie ochotę na spacer w dalsze okolice, koniecznie odwiedźcie parafie na Żoliborzu i Bielanach. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się tam te szopki, w których napotkać można żywe zwierzęta, np. przy kościele bł. Edwarda Detkensa na terenie dawnego klasztoru Kamedułów albo przy kościele św. Stanisława Kostki na ul. Hozjusza 2. Tradycyjnie co roku tłumy zwiedzających przyciąga także żywa szopka bożonarodzeniowa w Katedrze Polowej Wojska Polskiego (ul. Długa 13/15) oraz ruchoma szopka u kapucynów na ul. Miodowej 13 w Śródmieściu.

 

Niech te Święta będą zdrowe i rodzinne dla wszystkich mieszkańców Bemowa!

Autorka: Jolanta Ambroziak