Piękna świąteczna tradycja – pasterki w bemowskich parafiach

Po wspólnej kolacji wigilijnej wiele polskich rodzin udaje się, zgodnie z piękną świąteczną tradycją, na uroczystą mszę świętą, odbywaną w nocy z 24 na 25 grudnia. Poniżej znajdziecie informację, do których parafii mogą wybrać się na pasterkę mieszkańcy Bemowa.

Msza Pasterska upamiętnia czuwanie oraz modlitwę pasterzy, oczekujących narodzin Jezusa Chrystusa. Od VI wieku w Kościele rzymskim odprawiane były trzy msze święte na Boże Narodzenie. Pierwszą była właśnie pasterka, druga celebrowana była o świcie, trzecia w dzień. Symbolizowało to potrójne narodziny Chrystusa – zrodzenie przez Boga Ojca, narodzenie w czasie z Maryi oraz mistyczne narodzenie się Jezusa w ludzkich sercach. Trzy msze święte symbolizowały też pokłony złożone przez aniołów, pasterzy oraz trzech Mędrców. Współcześnie pasterka to tylko jedna msza święta, odbywana o północy, choć coraz częściej celebrowana jest liturgia w godzinach wcześniejszych, specjalnie ze względu na dzieci i młodzież. Choć niektóre zwyczaje świąteczne nie są kontynuowane przez kolejne generacje młodych Polaków, zwyczaj uczestnictwa we Mszy Pasterskiej wciąż jest mocno zakorzeniony w tradycji wielu rodzin.

Tradycyjna pasterka będzie odprawiana we wszystkich bemowskich kościołach.

W Parafii Matki Boskiej Królowej Aniołów (ul. Ks. Bronisława Markiewicza 1), Parafii Matki Bożej Ostrobramskiej na Boernerowie (ul. gen. Sylwestra Kaliskiego 49), w Parafii św. Jozafata na Powązkach (ul. Powązkowska 90), Parafii Św. Jana Pawła II (ul. Obrońców Tobruku 48), pasterka rozpocznie się tradycyjnie o północy.

Parafia Bogurodzicy Maryi na Jelonkach Północnych (ul. Powstańców Śląskich 67A) zaprasza już o godz. 23.30 na Nabożeństwo Biblijne połączone ze wspólnym śpiewaniem kolęd oraz na Mszę Pasterską o godz. 24.00. W Parafii św. Łukasza Ewangelisty na Górcach (ul. Górczewska 176) pasterka rozpocznie się również o północy, w nowym kościele. Jeśli chcielibyście sprawdzić, o której godzinie odprawiane będą msze w pierwszy i drugi dzień świąt, zachęcamy do zajrzenia do naszej zakładki, gdzie podanej są informacje dotyczące poszczególnych parafii.

O Bożonarodzeniowych tradycjach pisaliśmy też w naszym serwisie.

Spóźnialscy mogą również się dowiedzieć u nas, gdzie kupić choinki.

Autorka: Jolanta Ambroziak