Masz ulubioną księgarnię w Warszawie? Zagłosuj na nią!

Tylko do 24 sierpnia potrwa głosowanie w ramach konkursu „Ulubiona Księgarnia Warszawy”. Jego celem jest promowanie stołecznych księgarni niezależnych. Masz swojego faworyta? Pomóż mu zdobyć Nagrodę Prezydenta m.st. Warszawy. Weź udział w plebiscycie!

Konkurs „Ulubiona Księgarnia Warszawy” organizowany jest przez miasto stołeczne Warszawa, Bibliotekę Analiz, Stowarzyszenie Księgarzy Polskich Okręg w Warszawie oraz Polską Izbę Książki.

Akcja jest formą wsparcia stołecznych księgarni niezależnych, które mocno odczuły skutki kryzysu spowodowanego pandemią COVID-19. Udział w plebiscycie i wyłonienie najpopularniejszych miejsc jest także zachętą dla warszawiaków, by chętniej odwiedzali lokalne księgarnie. To właśnie takie miejsca budują klimat dzielnicy i w nich można często znaleźć prawdziwe perełki.

W stolicy księgarni niezależnych działa około stu. Są to miejsca tworzone przez pasjonatów, którzy chętnie organizują spotkania autorskie, minikoncerty, pokazy filmów, działają aktywnie na rzecz lokalnej społeczności.

Plebiscyt „Ulubiona Księgarnia Warszawy” pozwala dostrzec i docenić takie miejsca. Dziesięć księgarni z największą liczbą głosów otrzyma nagrodę pieniężną: za miejsce I – 20 tys. zł, za miejsce II – 10 tys. zł, kolejne osiem miejsc – nagrody po 6 tys. zł. Każdy z laureatów będzie mógł się również pochwalić tytułem „Ulubiona Księgarnia Warszawy” przez następne 12 miesięcy.

Jak wziąć udział w plebiscycie „Ulubiona Księgarnia Warszawy”?

Głosowanie w formie online będzie aktywne na stronie /https://ulubionaksiegarnia.waw.pl/ do 24 sierpnia. Każdy uczestnik może oddać swój głos tylko raz. Warto wziąć pod uwagę między innymi sposób prezentacji oferty księgarni, organizację wydarzeń kulturalnych, które nie tylko promują książki, ale też pozwalają rozwijać pasje czytelnicze dzieci i dorosłych. Biorąc udział w konkursie, doceńmy poziom obsługi klienta, formę kontaktu z nim podczas pandemii, aktywność online.

Na opublikowanej już liście kandydatów znajdziemy np. Antykwariat Troszkiewiczów – miejsce z tradycjami, prowadzone przez już trzecie pokolenie rodziny Troszkiewiczów, kluboksięgarnię dziecięcą Badet na ulicy Lentza, Centrum Komiksu czy księgarnię w Domu Spotkań z Historią.

Konkurs – także dla czytelników!

W plebiscycie wystarczy oddać głos na Ulubioną Księgarnię Warszawy, ale można zrobić coś więcej! Osoby z lekkim piórem mogą swój wybór obszerniej uzasadnić, dzięki czemu zyskują szansę na wyróżnienie dla najciekawszych opinii. Osoby, które znajdą się w tej zacnej grupie, otrzymają nagrody książkowe.

Czy ta księgarnia jest najfajniejsza?

Konkursowi towarzyszy również kampania społeczna z hasłem przewodnim „Czy ta księgarnia jest najfajniejsza?”. Jej organizatorzy chcą zachęcić warszawskich czytelników to częstszego odwiedzania księgarni niezależnych.

Z pewnością taka „najfajniejsza księgarnia” znalazłaby się również na Bemowie. Niestety, wśród tegorocznych kandydatów nie znajdziemy propozycji z naszej dzielnicy, ale nic straconego. Wspierajmy lokalnych księgarzy i pamiętajmy o nich przy okazji kolejnego plebiscytu!