Otwarcie metra na Woli: zmiany w komunikacji

Jakimi trasami pojadą autobusy od 1 sierpnia, po otwarciu trzech nowych stacji metra? Przygotujcie się na zmiany w komunikacji, także na Bemowie.

Wiemy już, jakie zmiany w komunikacji miejskiej zostaną wdrożone z początkiem sierpnia, w związku z uruchomionymi w kwietniu trzema stacjami: Płocka, Młynów i Księcia Janusza.

Zmiany w komunikacji wdrożone z opóźnieniem

Wedle pierwotnych założeń projektu, stacja metra Księcia Janusza miała już w kwietniu stać się węzłem przesiadkowym, z którego autobusy pojechałyby: na Koło, do Fortu Bema, na Jelonki, Nowe Bemowo, w stronę Starych Babic, Odolan oraz Ulrychowa. W szczycie w ciągu godziny z tego miejsca odjeżdżałoby około 80 autobusów, przewożąc kilka tysięcy pasażerów. Wdrożenie zmian w komunikacji odłożono jednak na późniejszy okres. Powodem była chęć uniknięcia gromadzenia się większych grup pasażerów na przystankach w okresie obostrzeń spowodowanych COVID-19.

Ostateczne decyzje poprzedziły konsultacje społeczne z mieszkańcami Bemowa, Woli, Bielan i Śródmieścia, analiza ankiet oraz opinii przesłanych drogą e-mailową. W rezultacie wdrażany obecnie projekt zmian ma zapewnić sprawny przejazd metrem z Woli do Śródmieścia i na Pragę. Łatwiej do metra dostaną się również mieszkańcy Bemowa, a także Leszna, Mariewa czy Babic.

Zmienione rozkłady jazdy, nowe linie autobusowe

Od najbliższej soboty mieszkańcy zachodniej Warszawy przygotować się muszą na nowe rozkłady jazdy autobusów: 102, 105, 109, 129, 136, 149, 184, 201, 714, 719 i 729. Warszawiacy pojadą również dwiema nowymi liniami: 106 i 284.

Linia 106 będzie kursować na trasie:

MŁYNÓW – Płocka – Wolska – Skierniewicka (powrót: Skierniewicka – Kasprzaka – Płocka) – Siedmiogrodzka – Grzybowska – Królewska – Krakowskie Przedmieście – Nowy Świat – Świętokrzyska – Kopernika – Tamka – Dobra – Lipowa – Browarna – BROWARNA (powrót: Karowa – Dobra)

Linia 284 swoją trasę rozpoczynać będzie na Nowym Bemowie:

NOWE BEMOWO – Powstańców Śląskich – Wrocławska – Radiowa – Dywizjonu 303 – Obozowa – E. Ciołka – Górczewska – Jana Olbrachta – ZNANA

Z kolei autobus 523 będzie zatrzymywać się na jednym przystanku więcej.

Od nowego miesiąca nie będzie kursować linia 155, natomiast linia 397 zamieni się w kursy skrócone linii 197 na dłuższej trasie. Do momentu rozpoczęcia roku szkolnego autobusy linii 201 nie będą przejeżdżały ulicą Żołnierzy Wyklętych. Tak samo dopiero od września pasażerowie skorzystają z dodatkowych kursów linii 105, które zaczynają się od przystanku Fort Wola.

Szczegółowe rozkłady jazdy podane są na stronie WTP.

Zdj. flickr.com