Spektakle, kino, koncert – przegląd wydarzeń kulturalnych na Bemowie

Już w tym tygodniu zamiast spędzać wieczór w domowych pieleszach, możecie zapoznać się z naszym przeglądem wydarzeń kulturalnych i wybrać się do Bemowskiego Centrum Kultury oraz Klubu Karuzela na spektakle, koncert i do kina.

16 (środa) i 17 grudnia (czwartek) o godz. 19 w Sali Widowiskowej BCK Teatr Scena Prezentacje zaprezentuje sztukę „Martwa Królewna. Skazka o miortwoj cariewnie”  (zdj.) Nikołaja Kolady. Główną bohaterką spektaklu „Martwa Królewna” jest Rimma, lekarka z lecznicy weterynaryjnej, położonej w zapomnianym miasteczku. Dzieli mały pokoik z suką Lanką, w dzień uśmierca prądem bezpańskie psy, w nocy zaś upija się. Tytuł sztuki nawiązuje do bajki Puszkina o śpiącej królewnie obudzonej przez królewicza. Rimma zna ją bardzo dobrze i czeka na przybycie swojego wybawiciela; w brudnej, posępnej lecznicy dla zwierząt ona marzy „O czystej miłości! O prawdziwym życiu!” Reżyserem pełnej metafizyki sztuki Kolady (w tłum. Jerzego Czecha) jest Romuald Szejd, założyciel i dyrektor Teatru Scena Prezentacje, a wystąpią: Joanna Pokojska, Natalia Sikora, Arkadiusz Smoleński oraz aktor Teatru Narodowego – Przemysław Stippa. Cena biletów – 39 zł

18 grudnia (piątek) o godz. 19 wyświetlony zostanie największy hiszpańskojęzyczny hit ostatnich lat – „Dzikie historie” argentyńskiego reżysera Damiana Szifróna. Jest to czarna komedia składająca się z sześciu historii, których motywem przewodnim jest ludzka furia, złość i gniew, prowadząca do nieoczekiwanego (często krwawego) finału. „Dzikim historiom” nie sposób odmówić absurdalnego poczucia humoru. Jednak ukazując w przerysowany sposób zachowania swoich bohaterów, Szifrón zwraca uwagę na to, jak niestabilną istotą jest człowiek, pełen namiętności, uraz, pragnienia zemsty, i jak słabo trzymają go w ryzach społeczne normy i konwenanse. Warto nadmienić, iż producentem tego zwariowanego filmu jest Pedro Almodovar, a autorem ścieżki dźwiękowej jest Gustavo Santaolalla („Dzienniki motocyklowe”). Cena biletów – 5 zł.

19 grudnia o godz. 19 w Sali Widowiskowej Bemowskiego Centrum Kultury odbędzie się koncert zespołu Orkiestra św. Mikołaja. Zespół Orkiestra św. Mikołaja został założony w 1988 r. i jest jedną z najważniejszych polskich kapel folkowych. Jej cechą charakterystyczną jest akustyczne brzmienie oraz stosowanie manier wokalnych, np. białego śpiewu (zwanego też śpiewokrzykiem). W swoich utworach Orkiestra św. Mikołaja stosuje zarówno tradycyjne instrumenty strunowe (dutar, cymbały), smyczkowe (mazanki, skandynawską nyckelharphę), jak i instrumenty dęte. Do tej pory zespół wydał 12 albumów płytowych, zagrał około 2000 koncertów w kraju i za granicą, a w 2005 r. jako pierwszy – i jak na razie jedyny zespół folkowy – otrzymał Honorową Nagrodę im. Oskara Kolberga za popularyzację kultury ludowej. Cena biletu normalnego to 20 zł, ulgowego – 15 zł. Bilety można zakupić na stronie www.bilety.artbem.pl.
Sala Widowiskowa, Bemowskie Centrum Kultury w SP 82, ul. Górczewska 201.

21 (poniedziałek) i 22 grudnia (wtorek) o godz. 20 w Klubie Karuzela będzie okazja obejrzeć spektakl Tomasza Szczepanka „Warszawa.doc: Warsaw Calling”. Warszawa.doc to wspólny projekt Fundacji Teatru BOTO oraz Bemowskiego Centrum Kultury, którego celem jest wspieranie i promocja teatru dokumentalnego w stolicy.
Obiektem zainteresowań spektaklu jest grupa mieszkańców stolicy, a ściślej rzecz ujmując, ich szlak weekendowej rozrywki w stołecznych klubach. Skąd bierze się ich potrzeba wyjścia „w miasto”, pozostawienia za sobą wszelkich codziennych ambicji, zmartwień, radości i aspiracji? Dlaczego, bez względu na wiek, status społeczny, poziom zamożności lub wykształcenia, nie potrafią żyć codziennością bez cotygodniowego restartu, który nocna stolica potrafi im zaoferować lepiej, niż jakiekolwiek inne miejsce w Polsce?
Tym, którzy poszukują odpowiedzi na te pytania, zapraszamy do Klubu Karuzela.
Klub Karuzela, ul. Konarskiego 85, Osiedle Przyjaźń. Cena biletów – 15 zł.

Bilety na powyższe wydarzenia kulturalne można zakupić na stronie http://bilety.artbem.pl/.

Autorka: Jolanta Ambroziak

Zdj: za ART BEM- Michał Jarosiński