Wystartowały już warsztaty etnograficzne dla dzieci na Bemowie!

Chcesz, aby Twoje dziecko poznało polskie i obce obyczaje ludowe? Zapisz je na warsztaty etnograficzne dla dzieci na Bemowie. Odbędą się one w siedzibie Urzędu Dzielnicy na Bemowie.

 

Burmistrz Bemowa Marek Lipiński wraz z Urzędem Dzielnicy zapraszają wszystkich zainteresowanych tradycyjną, nie tylko rodzimą kulturą ludową na cykl wykładów pod zbiorczym tytułem „Rok obrzędowy 2016 – rodzinne spotkania z etnografią”.

Od 30 stycznia do 17 grudnia 2016 roku w siedzibie Urzędu przy ulicy Powstańców Śląskich 70, od godziny 10.00 do 12.00 dzieci w wieku od 3 do 8 lat, w towarzystwie opiekunów, oraz od godziny 13.00 do 15.00 dzieci od lat 9 do 12 będą mogły dowiedzieć się więcej o obyczajach ludowych, ich powiązaniu z cyklem pór roku i z kalendarzem wydarzeń religijnych i świeckich.

 
warsztaty etnograficzne bemowo bemowo24PLMłodzi uczestnicy warsztatów będą mieli okazję posłuchać o tradycji zabaw karnawałowych, sporządzić razem z prowadzącymi obrzędowe maski, walentynkowe magnetyczne serca, irlandzkie skrzaty, czy bułgarskie martenice z kolorowej włóczki. Będą mogli, biorąc udział w zajęciach na temat roli ptaków w wierzeniach ludowych, wymalować własne figurki z masy solnej, a w czerwcu poznać obyczaje związane z latem oraz dowiedzieć się więcej o magicznych roślinach, takich jak słynny kwiat paproci. Po przerwie wakacyjnej prowadzący zaproszą na wykłady o roli drzew, opowiedzą o bajkach i opowieściach ludowych, aby w listopadzie podsumować jesień wykładem na temat wróżb andrzejkowych, a w grudniu zamknąć cykl warsztatów prezentacją na temat zimowych zwyczajów w różnych kulturach i obyczajów bożonarodzeniowych w Polsce i na świecie.

Zapisy na każdy z wykładów rozpoczynają się na 7 dni przed wydarzeniem, pod adresem e-mailowym warsztaty@bemowo.waw.pl. Uczestnictwo w zajęciach jest nieodpłatne.

Autorka: Jolanta Ambroziak
Zdj.: niyamaxim.blogspot.com