Świętuj Walentynki na Bemowie! Co zaplanować na ten dzień?

Już niebawem, 14 lutego, dzień ważny dla wszystkich szczęśliwie zakochanych, jak i tych, którzy o swojej miłości dopiero marzą. Przeczytaj, jak można spędzić Walentynki na Bemowie.

 

Walentynki – skąd wzięło się święto zakochanych?

Zanim jednak zaplanujemy atrakcyjny wieczór dla siebie i ukochanej/ ukochanego, warto poznać historię tego święta. Wzięło ono swą nazwę od imienia świętego Walentego, rzymskiego biskupa i męczennika, lekarza z wykształcenia, który stracił życie podczas prześladowań chrześcijan za czasów cesarza Klaudiusza. Biskup Walenty miał wbrew zakazom cesarskim błogosławić małżeństwa młodych żołnierzy, zaś wtrącony do więzienia zakochał się w niewidomej córce strażnika. W przeddzień egzekucji, wykonanej 14 lutego 269 roku, podpisał list do swojej ozdrowiałej ukochanej słowami: „Od twojego Walentego”. Stąd w tradycji anglosaskiej, a w ślad za nią także i polskiej, stał się patronem wszystkich zakochanych.

Zwyczaje związane z Valentine’s Day dotarły do Polski z krajów anglosaskich dopiero w latach 90. ubiegłego wieku i szybko zyskały popularność. Właściciele kwiaciarni zamawiają tego dnia więcej niż zwykle czerwonych róż, sklepy papiernicze proponują przede wszystkim kartki walentynkowe, torebki i rozmaite akcesoria w kształcie serduszek, a cukiernie i piekarnie – czekoladowe i marcepanowe serduszka.

 

Świętuj Walentynki na Bemowie!

 

Aby ułatwić Wam przygotowania do tego romantycznego święta, przedstawiamy kilka propozycji.

♥ Ponieważ wiele par planuje tego dnia wybrać się na kolację przy świecach, a i restauratorzy 14 lutego mają bardzo ciekawą ofertę, uprzedź rywali, aby nie zostać bez wolnego stolika! Kuchnia włoska, polska, japońska i inne – wszystko znajdziecie na Bemowie – pełen spis restauracji, kawiarni i cukierni.

♥ Możecie Walentynki spędzić też śpiewająco. 14 lutego w Bemowskim Centrum Kultury odbędą się zajęcia z cyklu „Folkowo Bemowo”, które poprowadzą: Asja Czajkowska, Łukasz Czekała i Dariusz Makaruk. Na ten sam dzień w sali widowiskowo-kinowej WAT zaplanowane są dwa jubileuszowe koncerty Aloszy Awdiejewa wraz z zespołem. Więcej o wydarzeniach kulturalnych przeczytasz tu.

♥ 13 lutego 2016 r. od godz. 21.00 w bemowskim klubie Spin City odbędą się równocześnie dwie imprezy w klimacie walentynkowym. Szukasz swojej Pokrewnej Duszy? Walczysz z nieśmiałością? Wpisz do kalendarza Speed Dating w Sali VIP – dzięki szybkim randkom dasz się poznać innym! Z kolei w organizowanym na parkiecie Single Party mogą wziąć udział zarówno ci, którzy jeszcze poszukują, jak i ci, którzy już znaleźli drugą połówkę. Wstęp wolny, rezerwacje przyjmowane są pod numerem: 22 560 42 46. Spin City, Bemowo, ul. Powstańców Śląskich 126A.

♥ Przed uroczystą kolacją lub koncertem warto zrobić się na bóstwo! Panie w tym celu okupować będą zakłady fryzjerskie i kosmetyczne – wszak fryzura i makijaż to podstawa! A panowie, by zrobić wrażenie na swoich partnerkach, zadbają, na przykład, o odpowiednie przystrzyżenie swoich drwalskich bród. Gdzie znaleźć fryzjera i kosmetyczkę na Bemowie? U nas masz pełen spis gabinetów i salonów.
♥ Walentynki mogą też być okazją do ważnych deklaracji lub po prostu obdarowania Połówki pięknym prezentem. Czy będzie to książka, bukiet kwiatów, czy biżuteria, na pewno ucieszy obdarowaną osobę! A jeśli szukacie jubilera na Bemowie… to znajdziecie wszystkich pod tym linkiem.
Walentynki mogą razić nachalnym motywem serduszek i wszechobecnymi czerwieniami i różami. Warto jednak podejść do nich z przymrużeniem oka i po prostu ucieszyć jakimś drobiazgiem, własnoręcznie przygotowaną kartką z życzeniami lub upieczonym ciastem swojego Partnera/kę. Bo przecież każda okazja do wspólnego świętowania jest dobra! 🙂

 

Autorka: Jolanta Ambroziak